Darbai, kuriuos už jus padarys vestuvių planuotojai
Nusprendus tuoktis, vienas iš poroms kylančių klausimų – kreiptis pagalbos į vestuvių planavimo ekspertus ar suktis patiems? Žinoma, daugeliui svarbi vestuvių planavimo kaina, kiti nė nežino, nuo ko pradėti, dar kitus domina vestuvių planavimas savarankiškai, o štai kitų prioritetas vestuvių planavimas nuo a iki z iš profesionalo rankų. Tad kylant daug klausimų ir svarstymų, kalbamės su vestuvių planuotoja, „KM Vestuvės“ įkūrėja Karolina Meginytė. Aptarsime, kaip, kada ir kokiose srityse jaunavedžiams gali padėti vestuvių planuotojai.
– Ar galite apibendrinti, kokius procesus suvaldo vestuvių planuotojai?
– Vestuvių planavimas tikrai yra kur kas daugiau, nei dažnas galvoja. Pirmiausia sudėlioja darbų eiliškumą, kas po ko daroma. Pavyzdžiui, kad torto užsakinėti prieš pusę metų tikrai nereikia (juokiasi). Taip pat pasirūpiname struktūra, kad visi darbai vyktų nuosekliai. Mūsų rankose – ir vestuvių biudžetas, jo paskirstymas bei suvaldymas. Na, o turbūt svarbiausias dalykas, tai kūrybiniai sprendimai, kai kalbame apie šventės vizualią pusę. Žinoma, mūsų atsakomybė yra suvaldyti vestuvių dieną kilusias visas problemines situacijas bei atlikti einamuosius darbus.
– Kada kreiptis į vestuvių planuotoją?
– Jei tai vestuvės, kur užsienio svečių nėra daug arba visai nėra – prieš 6–8 mėnesius.
Jei daugybė svečių iš užsienio – prieš metus.
Jeigu tai ypatingai didelės vestuvės, virš 100 asmenų, tuomet prieš metus – pusantrų.
Išimtis, jei esate lankstūs, tinka visos savaitės dienos šventei, tai ir per mėnesį galima šventę paruošti (šypsosi). Viskas priklauso nuo to, kokie jūsų norai.
– Ar susiduriate su nuomone, pavyzdžiui: „Ai, kas čia yra – sodybą susirast ir maistą užsakyt, tiek galim ir patys“? Ar tai nuvertina jaunavedžiai?
– Tokių nuomonių girdžiu, bet tie, kurie ateina pas planuotoją, taip nemąsto, kitaip neitų. Jei žmogus vestuves mato TIK su sodyba ir maistu, tai gal tikrai, kam ta vestuvių planuotoja reikalinga, nes, kaip suprantu, nieko daugiau ir nereikia (kvatoja).
– Kiek detaliai reikia aptarti darbus, pasirašant sutartį su vestuvių planuotoj(-u)?
– Aptarti reikėtų kuo smulkiau, tačiau visų darbų neįmanoma numatyti, nes, kas ten žino, ko prireiks po metų (šypteli). Jei pajaučiate, kad planuotoja(s) jus girdi, nebijokite, jis padarys viską, ko reikės, ir nereikia to aprašyti sutartyje.
Mano nuomone, svarbu apsibrėžti, kiek intensyviai bendrausite ir kokiu kanalu, nes kai prarandamos laiko ribos – atsiranda priekaištų, todėl geriau apie tai pasikalbėti iškart.
– Būna ir sakančių, kad planuotojai daro „viską“ – ar iš tiesų taip yra?
– Aš juokauju, kad tikrai nenueisim už jus prie altoriaus (juokiasi), o daugiau tikrai darom viską. Aišku, kalbu apie save, nežinau, kaip dirba kitos vestuvių planuotojos. Esu ir apatinius pirkusi nuotakai paskutinę savaitę, tai neįsivaizduoju, kaip tokį punktą reikėtų įrašyti sutartyje (šypsosi).
– Kiek vestuvių planuotojai, be visų darbų, dar padeda suvaldyti ir psichologinę įtampą?
– Sakyčiau, kad maksimaliai. Vestuvių planuotojai ir yra psichologai. Ko tik neišgirstu – ir prisipažinimų, ir baimių, ir tarp eilučių sakomų dalykų… Svarbu, kad vestuvių šventės planuotoja nesiimtų spręsti svetimų bėdų, kurios – jau tikrai už jos kompetencijos ribų. Bet išklausyti ir, jei klausia, patarti tikrai tenka kasdien.
– Pabandykime sudėlioti pagal laikotarpį, ką planuotojai gali padaryti, likus…
… metams iki vestuvių?
Išgirdus jaunųjų norus – sudėlioti viziją ir parinkti tinkančią tam vietą. Jei jaunieji turi konkrečius norus dėl tam tikrų tiekėjų – galima juos užsakyti.
… 9 mėnesiams iki vestuvių?
Ceremonija, vestuvių kvietimai, fotografas, videografas, vedėjas, jei tokio reikia, atlikėjai – renkamės ir užsakinėjame.
… 6 mėnesiams iki vestuvių?
Vestuvių dekoras ir visa vizualinė šventės pusė – kūrybinis procesas bei įvairių detalių užsakymas. Jaunųjų įvaizdžio formavimas. Maisto ir gėrimų tiekėjai.
… 3 mėnesiams iki vestuvių?
Meniu pasirinkimas ir paskutinės detalės: transportas, vestuvinis tortas, muzika ceremonijos metu, papildomos atrakcijos šventėje.
… mėnuo iki vestuvių?
Sudaryti sėdėjimo vietų planą, pasirūpinti vestuvių spauda, pasitvirtinti techninį dienos planą.
… savaitė iki vestuvių?
Galime ir vestuves suplanuoti (juokiasi). O jei rimčiau, tai paskutinė savaitė skirta nenumatytoms aplinkybėms tvarkyti ir išspręsti kilusias problemas, nes ką galėjome, viską padarėme – telieka visiems perskambinti ir išsiųsti galutinį dienos scenarijų.
… vestuvių dieną?
Šią dieną viskas – planuotojų rankose, nes dažniausiai jaunavedžiai pasitiki ir leidžia daryti, kaip geriau. Tad baramės su tiekėjais už jaunuosius, jei neįvykdo kažkokių sąlygų, reikalaujame to, kas buvo sutarta.
Taip pat sprendžiam orų klausimus (kvatoja). Lietus – ką daryti, per karšta – ką daryti, per didelis vėjas – ką daryti? Tortas ištižo – ieškome naujo. Papuolė į avariją svarbus svečias, kaip uždelst ceremonijos pradžią? Nuotaka paliko puokštę viešbutyje – darome naują ir taip toliau. Ko tik mes nedarome (kvatoja).
Aš turiu posakį, kad mes esame jaunųjų rankos, kojos ir akys – rūpinamės, kad tai būtų gražiausia poros šventė, o dirbant neskaičiuojame valandų. Mano asmeninis rekordas – 28 nemiegotos valandos nuo pasiruošimo, šventės ir iki paskutinių darbų užbaigimo. Gal tai skamba kaip auka, bet tikrai taip nėra. Tiesiog vestuvių planuotoja – gyvenimo būdas, kuris turi ir privalumų, ir trūkumų.
– Ką vestuvių planuotojai gali padaryti po šventės?
– Suvežti dovanas, gėles, paruošti dekorą iš to, kas likę pusryčiams. Parašyti tiekėjams padėkas ir priekaištus, jei tokių yra. O šiaip esame ir dantų šepetėlį pirkę ryte, nes pamiršo jaunikis kosmetinę, ir nuotakos suknelę vežėme, kurią ji paliko namuose, o po šventės naktį praleido viešbutyje.
Šiaip po šventės visada laukiam jaunųjų atgarsio, nes norisi mokytis ir tobulėti.
Nuotraukos: Sandros Kuzminskaitės