10 DALYKŲ, KURIUOS JUMS NORĖTŲ PASAKYTI VESTUVIŲ FOTOGRAFAI
Išsirinkti vestuvių fotografą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Google ir kitos paieškos sistemos, bei populiariausi elektroniniai puslapiai, skirti planuojantiems vestuves, pateikia daug įvairių vestuvių fotografų kandidatūrų. Taip pat randate daug patarimų, kaip išsirinkti ir ko klausti vestuvių fotografo. Pavyzdžiui: "kokiu stiliumi jūs fotografuojate?", "kokią techniką naudojate?" ir taip toliau. Pripažinkime, tai yra gan sausi ir nuobodūs klausimai, ir jūs greičiausiai nė vieno tokio straipsnio nepaskaitote iki galo.
Mes, vestuvių fotografai, dažnai tarpusavyje kalbamės šiomis temomis, taip pat daug bendraujame su jaunaisiais, tad galiu atsakyti į keletą tikrai jums svarbių dalykų.
1. Kaip išsirinkti gerą vestuvių fotografą kai mano mieste jų yra šimtai?
Pirmiausia, ieškokite tokių fotografų, kurių darbai jums artimi savo stiliumi. Taip kandidatų sąrašas iš kart sumažės. Tuomet peržvelkite atrinktųjų galerijas ir įsitikinkite, kad nuotraukose matote tai kas jums patinka. Svarbiausi aspektai: stilius, spalvos, nuotraukų kokybė. Kai išsirinksite keletą labiausiai patikusių, paskirkite susitikimus. Paprašykite, kad fotografas parodytų bent vienų vestuvių nuotraukas nuo/iki. Jeigu nuotraukas matote labai stipriai retušuotas, gali būti, kad taip bandoma maskuoti prastą darbų kokybę.
Nemažiau svarbu, kad vestuvių fotografas patiktų kaip asmuo, su kuriuo jums būtų malonu bendrauti. Ir nors nesiruošiate su juo praleisti viso gyvenimo, bet tą dieną, geriausia, šalia savęs turėti širdžiai mielą kompaniją. Pagalvokite ir apie svečius. Ar jiems bus paprasta atsipalaiduoti prieš šį fotografą, o gal jie jausis susikaustę. Tikros šypsenos niekaip nesuklastosi.
Gero fotografo paslaugos nebūtinai turi kainuoti brangiai. Kartais nedidelė kaina tikrai nereiškia, kad jūs gausite prastas fotografijas. Ir atvirkščiai, sumokėję daug, nebūtinai gausite gerą produktą. Taigi nuo pat pradžių vestuvių fotografas turi aiškiai žinoti kiek jis vertina savo darbą, kokios yra jo išlaidos. O jaunieji savo ruožtu, kiek yra pasirengę mokėti už vestuvių fotografijas.
Dažniausiai fotografai turi paruošę kelis pasiūlymus jauniesiems iš kurių jie gali rinktis. Jeigu nerasite sau tinkamo, nepabijokite paprašyti individualaus pasiūlymo, tinkančio tik jums.
Nepamirškite pasiklausti ar nėra kokių nors užslėptų mokesčių, kaip mokestis už nuotraukų redagavimą, kelionės išlaidas ir kt.
Dar labai svarbu paklausti, kokia fotografo patirtis, kiek vestuvių jis yra fotografavęs. Kartais fotografavimas tik maža dalis to ką fotografas nuveikia per visą buvimą su jumis. Esu tikra, kad beveik visiems vestuvių fotografams yra tekę pabūti šventės koordinatoriais, vaikų prižiūrėtojais, linksmintojais, dekoratoriais. Taigi patirtis tokiose situacijose yra labai svarbi.
Jeigu fotografas dirba jau daugelį metų, dešimt ar dvidešimt, įsitikinkite, kad jo darbų stilius atitinka šiuos laikus.
Na ir žinoma, ne paskutinėje vietoje yra rekomendacijos.
2. Man patinka fotografijos su "išplautu" fonu. Kaip jūs jas padarote?
Čia yra kalbama apie ryškumo gylį. Vestuvių fotografai tokį vaizdą išgauna naudodami profesionalams skirtus objektyvus.
3. Vestuvių fotografai nuotraukas apdirba labai skirtingai, vienų spalvos švelnios pastelinės, kitų daugiau natūralios, dar kitų – labai ryškios. Ką reikėtų pasirinkti?
Visi vestuvių fotografai turi savitą redagavimo būdą. Naudodamas profesionalias redagavimo programas išgauna savo stilių atitinkančias spalvas. Dauguma fotografų atlieka tik pačius svarbiausius spalviškumo pataisymus, bet žinoma, redagavimo programomis galima sukurti ir labai unikalius vaizdus. Šiuo metu patys populiariausi redagavimo stiliai yra:
-labai lengvas redagavimas, paliekant kuo daugiau natūralumo;
-matinis – sumažinamas kontrastas ir naudojamos matinės spalvos;
-labai kontrastingas – smarkiai padidinamas kontrastas ir spalvų ryškumas;
-primenantis juostinę fotografiją.
Visiškai nesvarbu, kokį stilių pasirinksite, svarbu, kad jis jums patiktų.
4. Kodėl vestuvių fotografavimas yra tokia brangi paslauga?
Šis klausimas turbūt pats dažniausias tarp nuotakų. Kartais vestuvių fotografavimas gali atrodyti kaip lengvas pinigų šaltinis, papildomas uždarbis. Kai kuriais atvejais gal taip ir yra, bet visi profesionalūs fotografai labai daug investuoja į savo techniką, kurią intensyviai dirbant, reikia atnaujinti kas du-tris metus. Dar pridėkime kitas išlaidas, tokias kaip savęs tobulinimo seminarai, mokesčiai, redagavimo programų pirkimo išlaidos, kurių reikia tikrai ne vienos spartesniam ir kokybiškesniam darbui. Viską suskaičiavus, paaiškėja, kad dauguma fotografų uždirbą minimalų darbo užmokestį arba nieko neuždirba per pirmus savo karjeros metus.
5. Kaip nuotraukose atrodyti gražiai?
Tereikia atsipalaiduoti ir pasitikėti savo fotografu. Jeigu sugebėsite, tai tikrai matysis jūsų nuotraukose. Planuodami laiką palikite bent po keletą minučių sau pailsėti, atsikvėpti, nusiraminti. Taip jūs nejausite vestuvių dienos skubėjimo. Skirkite laiko nuotraukoms su šeima ir artimaisiais, 30 minučių tam puikiai pakaks. Išsimiegokite ir nepamirškite gerti daug skysčių, geriausia, vandens.
6. Ar atiduodate RAW (neredaguotus) failus?
Tai, kaip atrodo neredaguotos nuotraukos jus gali stipriai nustebinti. Raw failai savyje turi daug informacijos, kuri skirta norimam vaizdo rezultatui pasiekti. Tai tarsi eskizas, kurį reikia pabaigti. Vien tam, kad peržiūrėtumėte RAW, jums bus reikalingos brangios, profesionalams skirtos programos.
Pagalvokite ar jums to reikia. Ką planuojate daryti su neužbaigtais, neretušuotais, kadrais?
Visada geriau pas vestuvių fotografus užsisakyti foto knygą ar albumą, arba patiems atsispausdinti nuotraukas ir turėti popierinį jų variantą.
7. Pirmas susitikimas (first look) su jaunuoju vestuvių dieną.
Visada yra bent keli variantai, kaip jūs galėtumėte tai padaryti. Turite pasirinkti kas jums arčiausiai širdies. Tačiau kelis patarimus turiu ir šiam klausimui.
Pirmas susitikimas, NE-bažnyčioje, yra puikus tuo, kad jūs būsite laisvi išreikšti emocijas – apsikabinti, pasakyti vieną kitą žodį, o gal išrėkti garsiai "kokia tu šiandien graži, ir koks tu šiandien nuostabus", ir jūsų nekaustys visų susirinkusių svečių žvilgsniai. Tai puiku, nes jūs galėsite bent šiek tiek laiko skirti sau.
Dar vienas puikus variantas yra ruoštis kartu. Nemažai mano fotografuojamų porų būtent jį ir renkasi.
8. Ar reikalingas antras fotografas?
Vestuves kuo puikiausiai gali nufotografuoti vienas fotografas. Bet taip, jeigu yra antras, greičiausiai jis pateiks įvairesnių nuotraukų iš kitų perspektyvų. Dauguma profesionalių vestuvių fotografų dirba su asistentais, kurie nefotografuoja. Jų darbas rūpintis technika, palaikyti atšvaitą, vairuoti automobilį ir t.t.
9. Prieš kiek laiko samdyti fotografą?
Kuo arčiau jūsų vestuvių diena, tuo gali būti sunkiau pasamdyti mėgstamą fotografą. Kai kurios poros užsako fotografus prieš metus laiko. Nenusiminkite, jeigu pageidaujamas fotografas jau užimtas jūsų pasirinktą dieną. Paklauskite, gal jis gali parekomenduoti kitą fotografą, kurio stilistika panaši.
10. Ar jūs galėsite tai "pafotošopinti"?
Labai įvairiai.
Visi vestuvių fotografai stengiasi viską kuo geriau padaryti jau fotografuodami: poza, šviesa, vieta, emocija. Visą tai galima sureguliuoti prieš paspaudžiant mygtuką. Daug lengviau iš kart padaryti gerą nuotrauką, nei po to, taisyti ją programų pagalbą.
Nepamirškite, kad dėl kreivos suknelės, ar blogai atlikto makiažo, bei negražios šukuosenos fotografas tikrai nekaltas.
Jeigu turėsite labai specifinių poreikių, fotografas tai gali įkainuoti papildomai.
Tikiuosi, kad šie klausimai/atsakymai padės jums išsirinkti tinkamiausią vestuvių fotografą savo šventei.
Straipsnio ir nuotraukų autorė: DIANA ZAK PHOTOGRAPHY
Tel.: +37063513536
Fb.: https://www.facebook.com/dianazakphotography