VESTUVINIŲ SUKNELIŲ DIZAINERĖ R.SILĖ: "Viską darau pati"
Šįkart norime supažindinti su išskirtinių vestuvinių suknelių kūrėja Raimonda Sile. Jau šešerius metus ji nuo pirmojo eskizo iki paskutinio siūlelio siūna sukneles nuotakoms iš visos Lietuvos, o jos kolekcijos išsiskiria originaliomis detalėmis, kaip šilko tapyba ar sutažas.
– Kada pradėjote kurti vestuvines sukneles?
– Savo kūrybos, darbo su tekstile pradžios net nepamenu. Tai buvo dar vaikystėje. Jau priešmokyklinio amžiaus numezgiau pirmąjį šaliką, o trečioje klasėje sukūriau pirmąjį drabužį – liemenę. Nuo to laiko tęsėsi kūrybiniai eksperimentai su įvairiomis tekstilės medžiagomis ir technikomis. Vėliau baigti mokslai leido tai daryti profesionaliai. Tada jau galėjau imtis vestuvinių suknelių. Jas kuriu jau šešerius metus.
– Kuo vestuvinė suknelė skiriasi nuo proginės?
– Pirmiausia, savo spalva. O šiaip gali kitkuo ir nesiskirti. Dažnai vestuvinėms suknelėms būdinga sudėtingesnė technologija, didesni audinio kiekiai, įmantresnis dekoras. Tai manau labiausiai nulemia moters noras išskirtinai pasipuošti ir didesnis biudžetas, kurio dažna moteris nesiryžta paskirti vakarinei suknelei.
Būna vakarinių suknelių, kurios nenusileidžia ar net pranoksta kuklesnes vestuvines sukneles. Tačiau tokiu atveju jos ir kainuoja atitinkamai.
– Nuotakos gali rinktis tik iš esamų kolekcijų ar kuriate ir individualiai?
– Tai, ką matote kolekcijose, yra labiau galimybių demonstravimas individualiai siūtis ateinančioms klientėms. Jas kuriu savo malonumui ir kartotinių modelių nesiuvu. Tai būtų jau ne kūryba, o darbas. Stengiuosi to išvengti.
Kuriu kaip autorius, nesiekiu sukurti mados namų ar siuvyklos. Viską darau pati – nuo eskizo iki paskutinio siūlo. Kūrybinis procesas man nėra vien eskizo nupiešimas ir bendravimas su klientėmis. Ne ką mažiau svarbu pačiai nuglostyti kiekvieną siūlę, klostę, atlikti dekorą. Pati esu dizainerė, konstruktorė, modeliuotoja, technologė ir siuvėja. Ir tuo labai mėgaujuosi.
Pusę metų kuriu kolekcijas, kitą pusę – dirbu individualiai su klientėmis. Kolekcinės suknelės padeda vizualizuoti idėjas, kurias siūlau savo klientėms. O toms, kurioms tinka ir patinka kolekcinės suknelės, jas gali nusipirkti.
– Praėjusių metų kolekcijoje – suknelės dekoruotos šilko tapyba, tai originalus sprendimas. Kaip kilo idėja ar ji patiko nuotakoms? Kas išpiešė sukneles?
– Idėja išsivystė natūraliai. Man patinka ilgai ir kruopščiai dekoruoti kūrinį. Tokio gausaus ir didelio formato dekoro kasdieniniuose drabužiuose poreikio nepastebėjau. Puikia proga pasireikšti tapo vestuvinė suknelė, kur naudojami dideli plotai audinio, o nuotaka nori būti išskirtinė. Tiesa, tai drąsios, kūrybingos ir išskirtinių savybių turinčios moters vestuvinė suknelė.
Pristačiusi sukneles viešoje erdvėje, pastebėjau vyraujančią nuomonę: "Vau, kaip gražu, kaip įdomu, bet man siūkit baltą.". Tos, kurios užsakė tapytas sukneles, buvo kuriančios, drąsios, kasdienybėje ir savo šventėje, nebijančios išsiskirti, atkreipti dėmesį moterys.
Tokį darbą, kaip tapyba, labai sunku kam nors atiduoti. Tai labai subtilu ir asmeniška. Kiekvienas potėpis savitas, perteiktas esamos emocijos. Perduoti šį darbą atlikti kitam, būtų tas pats kaip dailininkui pasamdyti žmogų, kad nupieštu jo paveikslą.
Raštai, spalvos – tai yra kūrybinė improvizacija. Ypatingos simbolinės reikšmės jiems nepriskyriau. Tiesiog kūriau juos tokius, kokius norėjau matyti ant suknelės.
– Šiemet sukneles puošėte sutažo technika – gal galite plačiau apie ją papasakoti?
– Sutažas – tai juostelė skirta apsiūti, padailinti drabužius ar kitus tekstilės gaminius. Ši juostelė gali būti naudojama įvairiais būdais. Sutažo technika atsirado Prancūzijoje XIV amžiuje. Ši technika buvo naudojama ne vien drabužių puošybai, bet ir papuošalams.
Aš nusprendžiau pasimėgauti sutažu sujungdama su savo pomėgiu kurti sukneles. Taip kilo idėja sutažo technika kurti suknelių detales ir dekorą. Taip pat plaukų aksesuarus, kurie derėtų prie suknelių.
Kuriant sutažines detales vien juostelės nepakanka. Taip atsiranda laisvė tarpusavyje derinti įvairius akmenis, biserį, kristalus ir kt.
– Ar galima išskirti nuotakų tipą, kuris renkasi jūsų kurtas sukneles?
– Dažniausiai kreipiasi tos, kurios vertina rankų darbą, kurioms neįdomu, pabodę tai, ką parduotuvėje gali nusipirkti kiekviena nuotaka. Tos, kurios nori būti išskirtinės, pasinaudoti plačiomis galimybėmis susikurti savąją vienintelę suknelę.
– Kiek laiko užtrunka nuo pirmojo pokalbio iki rezultato?
– Tai labai priklauso nuo suknelės. Dažnai pačią suknelę pasiūti trunka mažiau nei atlikti dekorą. Žinoma visada geriau turėti kuo daugiau laiko, kad būtų daugiau galimybių įgyvendinti idėjas. Kartais būna ir taip, kad kūrybos procese, įpusėjus suknelę kyla naujų idėjų, kurioms įgyvendinti reikia papildomai laiko.
– Ar galime atskleisti nuo kiek kainuoja jūsų kurtos vestuvinės suknelės?
– Suknelės pasiuvimo kaina dažnai būna 300-500 eurų plius audiniai ir dekoravimas, jei jis gausus. Jo kaina priklauso nuo pasirinktos technikos ir dekoruojamo ploto.
– Ar stebite kitų Lietuvos dizainerių vestuvinių suknelių darbus, ką manote apie kolegas?
– Taip, patinka pasižiūrėti, dažnai pasidžiaugti kitų kūrėjų darbais. Lietuviai darbštūs ir kūrybingi žmonės. Tikrai turime kur akis paganyti.
– Kokia vestuvine suknele puošėtės pati? Trumpa, ilga? Klasikinė, originalesnė?
– Mano vestuvinė suknelė dar priešaky. Taip susiklostė, kai tuokiausi vestuvių ceremonijos nedarėme. Mano vestuvinė suknelė dar ateities planuose, kažkurių gražių santuokos metinių proga.
Ko gero, ji nebebus skaisčiai balta. Kokia ji bus, manau, nulems daugybė faktorių, į kuriuos visad rekomenduoju atkreipti dėmesį savo klientes. Renkantis suknelę labai svarbu nepamiršti savo figūros galimybių, šventės stilistikos, tematikos ir savo charakterio savybių.
– Kuriate ne tik sukneles, bet ir galvos papuošalus – kaip jie atsirado ir kuo ypatingi?
– Galvos papuošalai atsirado netikėtai, bet natūraliai. Kartais suknelė "padiktuoja" šukuoseną, jos puošybą. Specialiai jų nekuriu ir nesiorientuoju į galvos aksesuarų kūrybą. Jei nuotaka pageidauja arba prie suknelės tinka ir ją papildo, su malonumu sukuriu ir aksesuarą.
– Gyvenate Šiauliuose – ar nėra planų keltis į sostinę dėl platesnio užsakovių rato?
– Ne, tokių planų neturiu. Į Vilnių nesunku nuvažiuoti. Daug klienčių atvažiuoja pas mane. Turiu klienčių, kurios pas mane važinėja iš Marijampolės, Vilniaus, Kauno ir kitų miestų. Taip pat daug klienčių gyvenančių užsienyje. Iš Šiaulių jų turiu nedaug, tačiau darbo nestinga.
– Jums graži nuotaka yra…
– … kuri nepasislepia po nuotakos įvaizdžiu. Kai vaizdas neprasilenkia su moters asmenybe, jos savybėmis, o nuotaka nesusikausčiusi, gali laisvai būti savimi ir jaustis patogiai. Labai rėžia akį, kai nuotaka būna tarsi su skolinta suknele, kuri trukdo tą ypatingą dieną skleistis jos individualybei. Kad ir kaip bebūtų, kad ir koks makiažas, suknelė, šukuosena pats gražiausias nuotakos aksesuaras – šypsena.
Ačiū už pokalbį!
Raimondos kurtas sukneles rasite ir su dizainere susisieksite www.sile.lt