Sutartys su tiekėjais: ką žinoti pasirašant?
Turbūt ne kartą girdėjote, kad norint gauti kokybiškas paslaugas, visuomet verta pasirašyti sutartis su tiekėjais. Kai popieriuje juodu ant balto išdėstyta, ką turite gauti ir už ką esate atsakingi, problemų kils tikrai mažiau. Patyrusi vestuvių planuotoja Karolina Meginytė iš „KM Vestuvės“ pataria, į ką atkreipti dėmesį, pasirašant sutartis!
Sutartis – būtina
“Visų pirma didžiausias patarimas – sutartis skaityti prieš pasirašant, o ne paskutinę dieną prieš vestuves. Įprastai jaunieji žiūri tik į tas eilutes, kur įvardytos pinigų sumos, o reikėtų peržiūrėti ir visas kitas detales: ar nėra papildomų sąlygų, ar nėra įtrauktas tiekėjų maitinimas dienos metu, kokia apmokėjimų tvarka”, – patirtimi dalijasi Karolina.
Nors šįkart kalbame, kodėl sutarčių turėtų reikalauti būsimi jaunavedžiai, bet iš tiesų sutartys reikalingos abiem pusėms, todėl ir tiekėjai turėtų būti suinteresuoti jas turėti. Juk ne tik tiekėjai paveda. Kartais ir užsakovai skiriasi, net nesulaukę vestuvių dienos, tuomet nori anuliuoti visas rezervacijas, užsakymus, kurie galbūt jau pradėti vykdyti. Tad paslaugų sutartis yra saugiklis, kuris apsaugo visus nuo galimų problemų.
“Sutartis su vestuvių tiekėjais įpareigoja suteikti kokybišką paslaugą ar parduoti prekę – tai privalo padaryti tiekėjas. Taip pat jauniesiems – tai svarbiausias garantas dėl apmokėjimų, kad jie nedidės, nesikeis ir nenustebins pasibaigus šventei”, – šypteli vestuvių planuotoja, per savo rankas perleidusi tūkstančius sutarčių.
Paslaugų sutartis šiais laikais yra antras žingsnis po užsakymo patvirtinimo. Tiekėjas ją privalo atsiųsti net jums neprašius, dažniausiai taip ir būna. Jeigu taip nėra, verta susimąstyti, kad tiekėjas galbūt dirba neoficialiai arba vėliau nenoriai pildys jūsų susitarimus.
Skaitykite iš anksto
“Kiekviena sutartis su tiekėjais turi sąrašą momentų, kuriuose įvardijama, kas būtų, jeigu būtų, tad šią dalį būtina skaityti atidžiai. Įprastai, jei užsakovas sugalvoja nutraukti sutartį, avansas lieka tiekėjui, tačiau yra papildomų sąlygų. Pavyzdžiui, sąlygos gali keistis, priklausomai nuo to, kada sutartis nutraukta – likus dviems savaitėms ar aštuoniems mėnesiams iki vestuvių. Tai kiekvienoje sutartyje sutarta skirtingai, tad svarbiausia – SKAITYKITE”, – pataria “KM Vestuvės” vestuvių planuotoja.
Kartais neišvengiami vadinamieji force majeure: stichinės nelaimės, mirtys, netikėtos traumos, kurios neleidžia kokybiškai įvykdyti sutarties. Bet profesionalus tiekėjas visada pirma įvykdys įsipareigojimus ir tik tada skaičiuos nuostolį. Užsakovų atveju irgi gali įvykti nenumatytų situacijų (pavyzdžiui, nelaimė šeimoje), kurios keistų visus planus, bet tai yra susitarimo klausimas: galima perkelti datas, galima susitarti minimalių nuostolių padengimą. “Geriausia, kad tokie dalykai būtų aptarti prieš pasirašant sutartį, nes kai jau bus kažkas įvykę, patikėkite, tada bus daug lengviau kalbėtis”, – teigia K. Meginytė.
Į ką atkreipti dėmesį, pasirašant sutartį su:
vestuvių planuotoja: kokią paslaugą perkate, koks atlygis, kokios atsakomybės, iki kada planuotoja būna šventėje;
fotografu: mokėjimų grafikas, medžiagos atidavimo grafikas, papildomos sąlygos;
muzikantais, vedėjais: mokėjimų grafikas, papildomos sąlygos iš tiekėjų pusės, viršvalandžiai, maitinimas;
dekoratoriais: planuojamos sąmatos, logistika (kaip viskas atsiduria šventės vietoje, kas už ką atsakingas ir kaip atsiskaitoma);
maisto tiekėjais: ar įtraukti įrankiai, indai, tekstilė, personalo kaštai, logistikos klausimai, viršvalandžiai;
torto, saldaus stalo kepėjais: logistinė dalis, kaip tortas atsidurs vestuvėse;
Vidurnakčio pramogų atstovais: mokėjimai ir reikalingos sąlygos (pvz. leisti fejerverkus), ar reikalinga muzika ir jei taip, kas ja turi pasirūpinti;
Vestuvių vietos atstovais: kokybiškos nakvynės vietos, jei tokios yra, tvarkingas inventorius, viršvalandžiai, sąlygos kitiems tiekėjams, pasiruošimo laikai, vietos pridavimas, tvarka ir šiukšlės (kas jas privalo išvežti). Jei planuojate didesnį koncertą ar kitą pramogą, kur reikia didesnio elektros kiekio, aptarkite ir tai;
dizaineriais, siuvėjais, vestuvinės aprangos nuomos salonais: kokios nuobaudos taikomos vėluojant, kokie mokėjimai, kokios grąžinimo sąlygos (jeigu nuomota suknelė ar kostiumas);
Nuomos atstovais: (paviljonai, kėdės, staltiesės ir kt. daiktai): logistika, montažas / demontažas, mokėjimų grafikas, švara ir tvarka;
floristu: kas atveža gėles? kas susitvarko po šventės, kur keliauja gėlės, tikslios sąmatos.
Sutartis su paslaugų teikėjais – itin svarbus dokumentas, į kurį nenumokite ranka. Džiugu, kad šiuolaikiniai jaunavedžiai sąmoningi ir į sutartis su tiekėjais paprastai žvelgia atsakingai.
Tiesa, jei turite vestuvių planuotoją, 99 % šių darbų ji padarys už jus ir jums nereikės nerimauti!