ŠEIMOS ŽIDINYS – TRADICIJOS IR IDĖJOS
Šeimos židinys viena iš tų senųjų tradicijų, kurios net besikeičiant vestuvių madoms išlieka. Juk iš tiesų, tėvų simbolinės židinio ugnies perdavimas vaikams, kurie galėtų kūrenti savo šeimos židinį, viena gražiausių akimirkų.
Iš kur kilo tradicija?
Šeimos židinio tradicijos siekia neatmenamus laikus. Pirma, labai simboliška perduoti tėvų namuose rusenančią ugnį naujiems namams. Juk būtent ugnis, tokia svarbi stichija mus šildo, maitina. Ugnis gali būti suprantama ir dvasiškai – jeigu ugnelė dega jūsų širdyse, jūsų meilė visad rusens.
Antra, ši tradicija siejama su lietuvių deive Gabija. Kiekvienuose namuose turėdavo rusenti šventa ugnis, kuri rūpinosi namų gerove.
Koks turi būti šeimos židinys?
Nėra jokių taisyklių, koks turi būti šeimos židinys, svarbiausia, kad jame galėtų rusenti ugnis.
Keramikos dirbinių kūrėjai „Menoja“ sukūrė unikalų sprendimą – šeimos židinius su dviem vietomis ugnelei. Vienoje uždega jaunosios tėveliai, o kitoje – jaunojo. Jaunavedžiai gauna nuostabų besiskleidžiantį gėlės žiedą, kuris apjungia abiejų tėvų ugnis.
Kiti išskirtiniai šeimos židiniai yra besiskleidžiančio lotoso formos. Ši gėlė daugelyje kultūrų simbolizuoja laimę, vaisingumą ir šventumą, tad jo simbolį būtina turėti namų apsaugą.
„Menoja” šeimos židiniai išsiskiria unikalumu, nes nenaudojama jokių ruošinių, formų ir tai yra absoliutus rankų darbas nuo idėjos iki smulkiausio žiedelio išlipdymo, todėl kiekvienas gaminys yra savitas ir antro tokio paties nerasite.
Nepamirškite rinkdami šeimos židinį atsižvelgti ir į namų stilių ar jaunųjų skonį – juk šis židinys puoš jų namus. „Menoja” siūlo šiuolaikiškus šeimos židinius, kurie pagaminti iš itališko baltojo molio, atitinkančio porceliano masę. Jie ne tik glazūruojami, bet dengiami ir auksu, platina, liustrais – tauriųjų metalų produktais.
Kaip perduodama?
Dažniausiai įprasta, kad židinio ugnį perduoda svočia ir tėvai (ar tik jaunosios tėvai, nes būtent dukra palikdavo namus). Dažniausiai tai įvykdavo apie vidurnaktį. Juk anksčiau jaunieji nelinksmindavo svečių fejerverkų, ugnies ar kitokiais šou, tad ugnies perdavimo ceremonija buvo ir simboliška, nes prasideda nauja diena ir praktiška, nes jau tamsu ir tai labai gražus momentas visiems.
Dabar šeimos židinio perdavimo tradicijos keičiasi. Vieni ugnį perduoda iškart po bažnyčios, kiti – pasitikę jaunuosius grįžtančius su vandenius, duona ir druska, o treti vis gi laikosi vidurnakčio tradicijos.
Taip pat keičiasi ir dovanotojai – svočių šiuolaikinėse vestuvėse dažnai nebelieka, o židinio kūrenimo imasi abiejų šeimos įteikdamos židinį, kur gali degti abiejų šeimų ugnis.
Daugiau šeimos židinių ir keramikos gaminių rasite:
Vilniaus g. 217, Šiauliuose
Arklių g. 20, Vilniuje