Marija Palaikytė apie vestuvinę madą: „Svarbiausia – nepamiršti, dėl ko vyksta šventė“
Balta vestuvinė suknelė išpopuliarėjo vos prieš 160 metų ir po truputį tapo vestuvinės mados standartu. Šįkart apie vestuvių stilių kalbame su mados tendencijų analitike, (vestuvių) stiliaus konsultante Marija Palaikyte, kuri dalijasi patarimais, kaip vestuvėse išlikti ir madingais, ir savimi.
– Kokios vestuvinės mados tendencijos matomos pasaulinėje madoje?
Kalbant apie tendencijas, niekada nebūna tik vienos krypties, sakyčiau, kaip tik atvirkščiai – visada egzistuoja kontrastuojantis dualumas. Taip ir vestuvių madose išryškėja dvi pamatinės idėjinės pusės: originalumo paieškos, o kartu ir noras susigrąžinti klasikines vestuvines tradicijas, įtraukti savo kultūrinio identiteto simboliką, rinktis tvarius sprendimus ir panašūs dalykai.
Mes gyvename naujoje sąmoningumo realybėje ir tai labai aiškiai matyti visuomenės prioritetų pasikeitime. Vestuvės brandesniame amžiuje, kokybės prioritetas ir orientavimasis į skoningą turinį bei apipavidalinimą. Tad, visų pirma, keičiasi požiūris, o tik tuomet pačios šventės lokacijos, spalvinės, dekoro, aprangos ar kitos tendencijos.
– Kaip keičiasi vestuvių mados Lietuvoje?
Vietoj kiekybės – kokybė. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, yra visko: ir skoningų švenčių, ir prabangos, ir originalių sprendimų, o kartu ir pavyzdžių, kurių neverta aptarti (juokiasi).
Bet svarbiausia, kad mes išsivaduojame iš prievolės “daryti dėl kitų” ir pagaliau orientuojamės į tikrumą, kokybę bei skoningus sprendimus.
Lietuvoje yra tikrai labai stiprių vestuvių organizavimo profesionalų, visiems pavyzdį rodo tarptautinio pripažinimo sulaukęs, ypatingo talento ir profesionalumo dekorų meistras Mantas Petruškevičius, akimirkas įamžina talentingi vestuvių fotografai, yra ir puikūs vestuvių dizaineriai, makiažo, šukuosenų kūrėjai. Ne veltui net ir tie, kas pasirenka vestuves švęsti užsienyje, neretai vežasi komandą iš Lietuvos.
Aš manau, kad mes mokame sukurti tarptautinio lygio šventes ir keliame sau ypatingai aukštus reikalavimus. Tik svarbiausia niekada nepamesti pamatinės vestuvių esmės – dviejų žmonių sąjungos grožio.
– Kas jus labiausiai žavi?
Tikrumas plačiąja prasme. O vestuvėse mane žavi įvairovė: nuostabiai gali atrodyti tiek klasikinės vestuvės, tiek originalūs sprendimai. Dabar vis dažniau matomi ir netradiciniai nuotakų įvaizdžiai, kai, pavyzdžiui, pasirenkamas kelnių kostiumas, įvairūs spalviniai sprendimai ar kitos netikėtos detalės. Eksperimentuojama ir su lokacijomis bei dekoru. Bet nepriklausomai nuo to, ar tai prabangios vestuvės, ar kuklesnė šventė artimųjų rate, svarbiausia yra tikrumas. Visų pirma yra jausmas, o tuomet lydi pačią porą ir jų individualumą atspindinčios šventės išbaigtumas.
– Ką patartumėte nuotakai, kuri neįsivaizduoja, kokios vestuvinės suknelės nori?
Visų pirma labai svarbu išjausti visos šventės viziją. Sėkmingas sprendimas yra tas, kai apgalvota visuma. Šventės laikas, vieta, vestuvių stilius plačiąja prasme. Vestuvių apranga yra visos šventės dalis. Tuomet reikia apsispręsti, ar vestuvinė apranga bus pirkta, nuomota, ar siūta pagal užsakymą. Jeigu yra galimybė, galima kreiptis patarimo į stilistą, pasibandyti įvairius variantus – paprastai apsivilkusi tą lemtingą rūbą nuotaka tiesiog pajaučia, kad tai tas vienintelis, tik jai skirtas drabužis. O, jei norisi vestuvinę aprangą siūtis – tuomet profesionalus dizaineris taps viso kūrybinio proceso patarėju.
Svarbiausia: vestuvių stiliaus visuma ir išbaigtumas.
– Kokios vestuvių stiliaus klaidos pasitaiko dažniausiai, kuriant nuotakos ir jaunikio įvaizdį?
Dažniausia vestuvių stiliaus klaida – galvoti išskirtinai tik apie nuotakos įvaizdį.
Vestuvės yra poros šventė, tad svarbus yra darnus abiejų jaunavedžių įvaizdis. Kita vestuvių stiliaus klaida yra perteklius: įspūdinga vestuvinė suknelė, įspūdingi bateliai, įspūdinga šukuosena ir taip toliau. Sėkmę lemia ne kiekybė, o kokybė.
Pasitaiko, kad vestuvių apranga pasirinkta tokia, kuri netinka vietai ar laikui. Mane neretai stebina perteklinis nuogumas bažnytinės ceremonijos metu. Viskam yra savas laikas ir vieta. Galbūt galima rinktis skirtingus derinius ceremonijai ir šventinei vakarinei daliai?
O tuomet jau lieka smulkmenos. Pavyzdžiui: pamenu, kaip dramatiškai visi baisėjosi, kai į Lietuvą atėjo mada vyrams būti “basomis” kojomis – be kojinių. Atrodė jaunikis be kojinių – tikra stiliaus revoliucija, kurios niekas niekada nepritaikys realybėje, o nutiko atvirkščiai – tiesiog nebeįmanoma įpiršti tų kojinių. Kai pasaulyje grįžtama prie požiūrio, kad oficialioje aprangoje kojinės yra būtinos, didžioji dalis jaunikių Lietuvoje vis dar “basi”, nepriklausomai nuo individualios šventės stilistikos. Yra atvejų, kai tai puikiai tinka, bet yra ir situacijų, kai akivaizdžiai trūksta tokios smulkmenos, kaip kojinės.
– Vyrams – viskas paprasčiau? Iš tiesų, kokios vyrų vestuvinės aprangos tendencijos?
Tai, kad jaunikio aprangos sprendimai yra paprastesni, nereiškia, jog jiems nereikia skirti dėmesio (juokiasi).
Galvojant, kokia bus jaunikio apranga, visų pirma reikia nuspręsti, koks yra visos šventės formalumo lygis. Ar reikalingas smokingas jaunikiui, ar tinkamesnis kostiumo pasirinkimas. Tuomet: ar bus kuriamas klasikinis jaunikio įvaizdis, o gal ieškome originalesnių sprendimų, kai galima eksperimentuoti su spalvomis, faktūromis, galbūt net dviejų skirtingų dalių deriniais. Viskas priklauso nuo šventės stilistinės vizijos ir formalumo, o galiausiai – ir nuo individualių proporcijų.
Dabar madingiausi yra dvieilio užsegimo švarkai jaunikiui, velveto ar aksomo audinio pasirinkimas, trijų dalių kostiumai jaunikiams, drąsus žaidimas spalvomis: ruda, rausva, žalia, vyno spalvos, plytiniai atspalviai ar net pasteliniai tonai. Viena pagrindinių naujausių tendencijų – išraiškingos gėlės atlape arba švarko kišenėlėje.
– Kokios vestuvių dekoro spalvos 2023 metais bus madingos?
Pagrindinės 2023 spalvų tendencijos yra žalia ir kreminė, bet plačiąja prasme vestuvinė mada kviečia įtraukti daugiau sodrių spalvų.
Drąsiai rinktis spalvas siūloma tiek aprangos, tiek dekoro srityse, bet visgi, norint sukurti skoningą rezultatą, reikia pagalvoti apie visumą. Ne viskas, kas madinga, turi būti mūsų drabužinėje, tad tikrai ne visos mados tendencijos turi atsispindėti ir svarbiausios gyvenimo šventės metu. Svarbiausia yra tikrumas, savitumas, visos šventės harmonija ir išbaigtumas.
– Na, ir paskutinis jūsų, kaip mados ekspertės, patarimas būsimiems jaunavedžiams. Kaip susidraugauti su mada vestuvėse?
Domėtis ir nebijoti kreiptis patarimo. Jeigu natūralu galvoti, kad vestuvinį makiažą kurs profesionalus meistras, tai lygiai taip pat natūralu būtų kreiptis patarimo ir stiliaus klausimais. Vestuvės yra tikrai ypatinga gyvenimo proga, norisi sukurti gražius, laikui nepavaldžius prisiminimus, tad, nepriklausomai nuo to, ar šventė yra didelė, ar kukli, svarbu pasirūpinti visomis detalėmis ir, žinoma – darniu abiejų jaunųjų įvaizdžiu.
Marija Palaikytė