Kursai būsimiems jaunavedžiams: ateina dėl popieriaus, išeina iš naujo atradę vienas kitą
Besiruošiantieji priimti Santuokos sakramentą žino, kad prieš tai reikės lankyti kursus būsimiems jaunavedžiams. Šįkart su Lietuvos šeimos centro vadove Vijoleta Vitkauskiene kalbame apie tai, kokia yra jaunavedžių kursų prasmė ir kokias žinias jie suteikia.
– Ar jaunavedžių kursai privalomi ir kodėl?
– Santuoka yra startas, o ne finišas. Gyvenimas kartu iki santuokos, net ir ilgas, vis tik neatneša taip trokštamų vaisių – vienintelės viso gyvenimo meilės, nes skyrybų, deja, nemažėja. Kiekviena šeima, siekdama tvirtų, artimų, aistringų, patikimų santykių poroje, nudirba ne visiems matomus darbus. Šie kursai sužadėtiniams yra maža paslauga – norom nenorom priverčianti sustoti ir giliau pasikalbėti apie šeimos reikalus, suprasti, kas santuokoje svarbiausia ir kaip tai kurti, stiprinti, puoselėti.
Šie jaunavedžių kursai yra privalomi tiems, kas tuokiasi Katalikų Bažnyčioje, bet jie taip pat tinka ir tiems, kas nesituokia Katalikų Bažnyčioje.
Trumpai tariant, šie kursai jaunavedžiams yra ne tik apie santuokos ceremoniją bažnyčioje, bet apie Santuokos sakramentą – procesą, kuris tęsiasi visą gyvenimą. Atidus dalyvavimas kursuose yra pati svarbiausia poros investicija į sėkmingą santuoką – visas kitas dienas po vestuvių šventės.
– Koks kursų jaunavedžiams tikslas?
– Padėti jaunavedžiams geriau suprasti, kas yra Santuokos sakramentas, ir bent metams suteikti impulsą gilesniam poros ryšiui. Jaunavedžių kursų metu poroms sudaroma galimybė geriau suprasti save ir vienas kitą, iš naujo aptarti bendravimo su tėvais bei karjeros temas, atvirai pasikalbėti apie įsimylėjimus už santuokos ribų, susipažinti su natūraliu šeimos planavimu, naprotechnologija, prisiminti ir atnaujinti atleidimo supratimą, atnaujinti ryšį su Dievu.
Jaunavedžiams geriau suprasti santuokos ceremoniją bažnyčioje – priesaiką – padės naujas informacinis leidinys “Mūsų santuoka Bažnyčioje”. Jį greičiausiai gausite susitikę su kunigu, kuris jus tuoks, o jei negautumėte, – galite įsigyti Šeimos centruose. Šiame leidinyje yra detaliai aptariama santuokos ceremonija, skaitiniai skaitomi šios ceremonijos metu, maldos; be to, jame rasite keletą esminių patarimų apie muziką ir aprangą.
– Kokie būna sužadėtinių kursų tipai?
– Kursai jaunavedžiams organizuojami dvejopai – mažomis grupėmis arba paskaitų pobūdžio.
Visoje Lietuvoje kursai organizuojami mažose grupelėse – iki 10 porų vienoje. Tokią grupelę dažniausiai veda sutuoktinių pora, o kai kada – vienas iš sutuoktiniu; kartais į grupelę pakviečiamas natūralaus šeimos planavimo specialistas, kunigas ar kitas svečias. Grupelėse diskutuojama, dalijamasi gyvenimo patirtimi, o svarbiausia, kad kiekvienas dalyvis gauna užrašus, kuriuose atsako į daugybę klausimų apie save, savo mylimąjį ar mylimąją. O po to kiekviena pora kalbasi apie savo ir kito atsakymus, kuria poros bendravimo taisykles, gerina susikalbėjimo būdus, apmąsto atleidimą, galiausiai analizuoja priesaiką.
Paskaitas sužadėtiniai gali išklausyti Vilniaus arkivyskupijos šeimos centre, Klaipėdos miesto šeimos centre bei Kauno arkivyskupijos šeimos centre. Paskaitos yra gera galimybė toms poroms, kurių gyvenimo grafikas neleidžia atrasti pastovių aštuonių vakarų susitikimams.
Jei paklaustumėte Lietuvos šeimos centro rekomendacijos – mes už mažas grupeles, kur sužadėtiniai daug dirba patys, diskutuoja, susidraugauja. Štai ką sužadėtiniai apie grupeles sako po kursų:
Jis: Įspūdį paliko žmonės, kurie vedė pačią programą, jie buvo lyg pavyzdys, kaip reikia išgirsti vienas kitą, suprasti, gerbti. Savo draugams linkėčiau kursų su daug paprasto ir šilto bendravimo ir daug naudingos informacijos, kuri santuoką dar labiau praturtins.
Ji: Įsivaizdavau, kad nesužinosiu nieko naujo. Esu labai laiminga išklausiusi šiuos kursus ir pakeitusi savo nuomonę.
Jis: Teisingos temos, klausimai, kurių nebūtume apkalbėję. Atsirado nusistovėjimas bendrauti ir eiti į pasimatymus. Įsimintiniausios temos “Pažink vienas kitą” ir “Natūralus šeimos planavimas”. Įsivaizdavimas prieš kursus: nusistatymas “prieš”, kad privaloma ir reikia dalyvauti. Po kursų: nesitikėjau tokio šilto visų bendravimo. Aktualios temos, kurios pravers ateityje.
Ji: Kursas buvo įdomus. Kiekviena tema davė kažką naujo, labiau pradėjome pažinti ir suprasti vienas kitą. Dar daug reikia mokytis, daug kalbėtis ir turbūt atrasti Dievą iš naujo. Tikėjimas yra, tačiau giliai paslėptas. Labai patiko priesaikos analizė, nes dabar žinau, apie ką galvosiu sakydama, kiekvienas žodis bus pasvertas ir pasakytas atvira širdimi.
Jis: prieš kursus įsivaizdavau, kad jie bus radikalesni, labiau senamadiški. Tačiau kursus vedė jauni, viską suprantantys žmonės, kurie neliepia gyventi vienaip ar kitaip, o tik paaiškina, kaip turėtų gyventi tikintis žmogus.
– Kaip ir kada registruotis į sužadėtinių kursus?
– Dauguma sužadėtinių yra labai užimti žmonės, tad jaunavedžiams geriausia į kursus registruotis, kai tik apsisprendžia tuoktis, nes į visus priešsantuokinius reikalus teks įtraukti ir kursų lankymą. Mažiausiai aštuonis kartus – kartą per savaitę du mėnesius. Kuo anksčiau pora užsiregistruos į kursus, tuo mažiau įtampos kils jų įprastoje gyvenimo rutinoje. Katalikų Bažnyčia Lietuvoje reikalauja, kad bent prieš penkis mėnesius iki santuokos būtų kreiptasi į kunigą. Kitaip sakant, sunkiau planuojantiems darbus Bažnyčia nustatė mažiausią terminą, per kurį pora turėtų spėti tinkamai pasiruošti Santuokos sakramentui.
– Kiek trunka jaunavedžių kursai ir kokia tvarka jie vyksta?
– Sužadėtiniams pasirinkus grupę – bus 8 grupiniai susitikimai, paprastai vykstantys kartą per savaitę, – pora užtruks du mėnesius. Jei pora pasirinko paskaitas ir galės visas iš eilės išklausyti – Vilniuje užtruks mėnesį, o Kaune, Klaipėdoje – apie 2,5 mėnesio. Jei pora santuokai rengiasi mažesniame miestelyje, galbūt su ja bus dirbama individualiai, tačiau kursai neturėtų užtrukti ilgiau nei du mėnesius.
– Ar būna koks nors egzaminas?
– Egzaminas yra gyvenimas.
– Kiek kainuoja jaunavedžių kursai?
– Rinkliava už kursus įvairiose vyskupijose šiek tiek skiriasi. Šiuo metu dažniausiai ji yra apie 60 – 80 Eur porai.
– Ką daryti, jei tik vienas iš sužadėtinių yra tikintis? Kitas yra kito tikėjimo?
– Prieš santuoką būtina geriau suprasti būsimos “antros pusės” tikėjimą. Kursai paskatins atvirai pasikalbėti apie abiejų įsitikinimus. Šiuo atveju svarbu atrasti, kaip skirtingas tikėjimas praturtins santuoką. Kuo žmonės skirtingesni poroje – skirtingų įsitikinimų, požiūrių, gyvenimo patirčių – tuo svarbiau tuos skirtumus pamatyti, apie juos kalbėtis, ieškoti būdų, kaip su jais sugyvens. Verta pagalvoti, ar tikrai jiedviem reikia tuoktis?
– Ką daryti, jei gyvename užsienyje ir negalime lankyti sužadėtinių kursų?
– Gyvenantys užsienyje ir mokantys tos šalies kalbą tikrai nesunkiai ras puikius kursus netgi netoli gyvenamos vietos, kursai sužadėtiniams, kurie tuokiasi Katalikų Bažnyčioje, yra organizuojami visame pasaulyje. Yra kursai ir tiems sužadėtiniams, kurie tuokiasi civiline santuoka – reikia tik paieškoti. Primenu – tai labiausiai apsimokanti investicija į šeimą. Jei sužadėtiniai užsienio kalbos nemoka tiek, kad būtų patogu dalyvauti kursuose – gali ieškoti kursų lietuvių kalba Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Norvegijoje ir ne tik, – tikrai ras tokius. Kursuose susipažins su kitomis lietuvių poromis, galbūt užsimezgusi draugystė padės džiugiau gyventi svečioje šalyje.
Tačiau, jei pora negali dalyvauti kursuose užsienyje, tegu dalyvauja nuotoliniuose kursuose – susirašinėjant. Jaunavedžių kursai nuotoliniu būdu bus išeitis, bet turite žinoti, jog tai sunkiausias būdas – reikia daug skaityti, daug rašyti. Šiuose kursuose su kiekviena pora susirašinėjama individualiai. Kursų dalyviai sako, kad kursai jiems naudingi, bet taip pat jie sako, kad kitą kartą kur kas mieliau dalyvautų “gyvuose kursuose”. Nuotoliniams kursams galite registruotis Telšių vyskupijos, Vilniaus arkivyskupijos ir Lietuvos šeimos centruose. Lietuvos šeimos centras šiuos kursus veda ir anglų kalba.
– O kokie yra kursai jaunavedžiams dėl Sutvirtinimo sakramento?
– Lietuvoje Katalikų Bažnyčia ragina sužadėtinius priimti Sutvirtinimo sakramentą prieš santuoką. Kiekvienoje vyskupijoje, dekanate ar parapijoje tvarka įvairuoja. Tad kai tik pora apsisprendžia tuoktis, pirmiausia tegu kreipiasi į kunigą, – jis padės tiksliau susigaudyti, kokia tvarka yra dėl pasirengimo Sutvirtinimo sakramentui parapijoje, ko reikia, kad sužadėtiniai išpildytų Katalikų Bažnyčios reikalavimus Santuokos sakramentui gauti.
– Sužadėtiniams, kurie nesituokia bažnyčioje, Šeimos centre nėra sukurta jokių kursų?
– Yra modulis “Būti drauge” – tai nuotoliniai sužadėtinių kursai Zoom platformoje, keturių susitikimų ciklas apie laiką drauge, skirtumus poroje, konfliktus bei nepastebėtas dovanas. Kviečiame į šį kursą, informaciją apie jį galima rasti Lietuvos šeimos centro internetiniame puslapyje naujienų skiltyje.
– Ką norėtumėte pridurti abejojantiems?
– Dažna pora ateina “gauti pažymą”, o išeina pagilinusi tarpusavio santykius ir priartėjusi prie Dievo. Ne pažyma svarbiausia, o bendra pasimatymų ir pokalbių poroje patirtis; pažintis su kitais sužadėtiniais, bei žinojimas, kad ir po kursų esate laukiami Šeimos centre – kituose kursuose, kurie skirti mamoms, tėčiams, sutuoktiniams.
Daugiau informacijos: www.lietuvosseimoscentras.lt