17 DALYKŲ, KO NEŽINOJAI APIE DEIMANTUS
Jeigu dar neturėjai deimanto, greičiausiai jis suspindo tavo sužadėtuvių žiede arba papuoš vestuvinį žiedą. O ar kada nors pagalvojai, kuo ypatingi šie brangakmeniai ir kodėl jie taip vertinami?
“Fashion Gold” deimantų ekspertė Julija Gerlich dalinasi negirdėtomis žiniomis apie juos:
1. Senovėje graikai tikėjo, kad deimantai tai dievų ašaros, o romėnai manė, kad tai žvaigždžių šukės, nukritusios iš dangaus.
2. Deimantų pasaulyje dydis yra svarbus. Vienas, vienodų charakteristikų, 2 karatų deimantas vertas daug daugiau nei du deimantai po 1 karatą.
3. Karaliai manė, jog pasipuošus deimantais mūšyje, jie suteiks magišką apsaugą.
4. Egiptiečiai pradėjo madą nešioti žiedą su briliantu ant ketvirto piršto tikėdami, jog “meilės vena” nuo jo teka iki pat širdies.
5. Prieš šimtmečius pupmedžio (angliškai “carob tree”) sėklos buvo standartas, pagal ką buvo skaičiuojamas brangakmenių svoris. Ir iš to kilo mato vienetas, reiškiantis deimantų svorį – karatas.
6. Tradicija įteikti žiedą su briliantu mainais į pažadą tekėti atsirado jau XV amžiuje, kai hercogas Maksimilianas iš Austrijos jį padovanojo Marijai iš Burgundijos pažymėdamas jų sužadėtuves.
7. “De Beers” sukūrė keturias kategorijas, vadinamąsias 4C, 1934 metais, kurios apibūdina deimantus. GIA (JAV gemologijos institutas) vėliau šias kategorijas adaptavo ir naudoja savo laboratorijose nuo 1950 metų.
8. Tik deimantai gali perpjauti kitą deimantą ir tik deimantų pudra gali nupoliruoti kitą deimantą.
9. Deimantai yra laidininkai ir gali sprogti perkaitinti.
10. JAV nuperkama daugiausiai deimantų.
11. Deimantas tampa briliantu, kai būna tobulai apdirbtas. Tai vadinama “Ideal Cut”, kuomet deimanto briaunos yra tobulai simetriškos. Visos kampai nušlifuoti, todėl nuo šviesos briliantai ypatingai žėri.
12. Deimantai yra susiformavę iš anglies, kuri kristalizavosi giliai žemės mantijoje prieš daugybę tūkstančių metų, ekstremaliose sąlygose. Pagaminti deimantą reikia tokio didžiulio spaudimo, lyg Eifelio bokštas remtųsi į jūsų piršto galiuką.
13. Deimantai į žemės paviršių pateko po ugnikalnių išsiveržimo. Žinoma, tai įvyko prieš daugybę metų.
14. Mina Rusijoje galima išgauti vieną karatą deimantų iš vienos tonos uolų.
15. Net ir pats mažiausias 0,001 karato dydžio deimantas gali būti briliantas ir turėti reikiamas 57 briaunas.
16. Žali deimantai savo spalvą įgavo dėl radiacijos žemėje.
17. Yra įvairiausių deimantų formų – nuo žvaigždės iki žirgo galvos.
Parengta pagal theknot.com